Kreditni rejting Crne Gore na nivou Ba3 ostao je nepromijenjen, dok su prognoze za naredni period stabilne, navodi se u godišnjem izvještaju rejting agencije Moody’s. U izvještaju se dodaje da rejting državnih obveznica reflektuje manji obim crnogorske ekonomije, zavisnost od stranih investicija, kao i ekonomske i institucionalne benefite koje je Crna Gora ostvarila u napretku tokom pregovora sa Evropskom unijom. Ukupna perspektiva u izvještaju je ocijenjena kao stabilna. Poseban kreditni rejting za svaku zemlju Moody’s određuje prema ocjenama iz četiri ključna faktora – ekonomske snage, snage institucija, snage javnih finansija i sklonost riziku, kao i uzajamnoj interakciji među njima. Procjene o crnogorskoj „slaboj“ ekonomskoj snazi bazirane su na osnovu veličine ekonomije, ograničenoj diversifikaciji i slaboj domaćoj štednji u investicionim fondovima.
Kreditni rejting Crne Gore na nivou Ba3 ostao je nepromijenjen, dok su prognoze za naredni period stabilne, navodi se u godišnjem izvještaju rejting agencije Moody’s.
U izvještaju se dodaje da rejting državnih obveznica reflektuje manji obim crnogorske ekonomije, zavisnost od stranih investicija, kao i ekonomske i institucionalne benefite koje je Crna Gora ostvarila u napretku tokom pregovora sa Evropskom unijom. Ukupna perspektiva u izvještaju je ocijenjena kao stabilna.
Poseban kreditni rejting za svaku zemlju Moody’s određuje prema ocjenama iz četiri ključna faktora – ekonomske snage, snage institucija, snage javnih finansija i sklonost riziku, kao i uzajamnoj interakciji među njima.
- Procjene o crnogorskoj „slaboj“ ekonomskoj snazi bazirane su na osnovu veličine ekonomije, ograničenoj diversifikaciji i slaboj domaćoj štednji u investicionim fondovima. Rast bruto domaćeg proizvoda snižen je na 0,5 odsto u 2012. sa 2,5 odsto koliko je iznosio 2011. godine, najviše zbog slabog izvoza u sektoru metaloprerade. Moody’s očekuje da će ovogodišnji rast BDP-a iznositi 1,5 odsto, što je i dalje za 6-7 odsto niže u poređenju sa rekordnom stopom rasta zabilježenom prije globalne finansijske krize – stoji u izvještaju.
- Kako se budžetski suficit preokrenuo u deficit, javni dug je uvećan za 51 odsto BDP-a u 2012. sa 29 odsto u 2008. godini. Moody’s ocjenjuje snagu javnih finansija kao „umjerenu“, napominjući da su fiskalni pokazatelji slabiji tokom posljednjih godina, uprkos tome što je javni dug i dalje u okviru održivih pokazatelja, važećih za ostale zemlje sa ovim kreditnim rejtingom – navodi se u izvještaju.
Uz konstataciju da je Crna Gora obnovila nezavisnost 2006, te da je kandidaturu za članstvo u EU podnijela u decembru 2008. godine u izvještaju je naglašeno da je Vlada preduzela mjere štednje u 2012 koje bi mogle stabilizovati poreske rezultate u srednjeročnom periodu.
- Kreditni profil Crne Gore bi takođe mogao imati benefite ukoliko se ekonomska međunarodna konkurentnost znatno poveća, čime se otvara put za ubrzan rast i povećava budžetska ravnoteža – zaključuje se u izvještaju.